Odnośniki
Przejdź do: www.gopsobrowo.pl
Treść strony
Zespół Interdysplinarny
Definicja przemocy:
Zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. z 2015r. poz. 1390 z późn. zm.) przemoc w rodzinie należy rozumieć jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodującą szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w Gminie Obrowo został uchwalony Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Obrowo na lata 2015-2020 (uchwała Nr IV/19/2015 Rady Gminy Obrowo z dnia 30 stycznia 2015r.).
By skutecznie przeciwdziałać przemocy w rodzinie, zgodnie z wyżej wymienioną Ustawą, również w gminie Obrowo powołany został Zarządzeniem Nr. 12/2015Wójta Gminy Obrowo z dnia 12 lutego 2015 roku Zespół Interdyscyplinarny, w skład którego wchodzi 16 osób reprezentujących uprawnione podmioty.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele:
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
- Komisariatu Policji w Dobrzejewicach;
- Szkól z terenu gminy;
- Służby Zdrowia;
- Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego w Toruniu – kuratorzy sądowi.
- Prokuratury Rejonowej w Toruniu.
Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego realizowane są poprze:
1) ocenę sytuacji problemowej osoby indywidualnej, rodziny, grup problemowych lub środowiska, znajdujących się w sytuacji kryzysowej i wypracowanie sposobu postępowania, który będzie miał na celu przywrócenie integralności rodziny bądź środowiska i możliwości realizowania ich funkcji oraz podejmowanie działań w tym celu, przewidzianych przepisami prawa;
2) udzielanie pomocy, w zależności od potrzeb, w zakresie poradnictwa socjalnego, prawnego i psychologicznego osobom, rodzinom, grupom problemowym i środowisku, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów;
3) podejmowanie interwencji w przypadku przemocy domowej i uruchamianie procedur, mających na celu jej powstrzymanie.
4) udzielanie pomocy dzieciom, które doświadczają i są świadkami przemocy w rodzinie;
5) podejmowanie wspólnych działań w ramach procedury „Niebieska Karta”;
Do podstawowych zadań Zespołu należą:
1) integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu;
2) diagnozowanie problemu przemocy na terenie gminy Obrowo;
3) rozpowszechnienie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego realizowane mogą być także zadania poprzez:
- tworzenie lokalnych zintegrowanych programów i kampanii profilaktycznych m.in. z zakresu problemów uzależnień, bezrobocia, trudności wychowawczych, przestępczości i innych zagadnień lokalnej polityki społecznej;
- inicjowanie badań i diagnoz, w tym wspólnego diagnozowania osób indywidualnych i środowiska, którego problem dotyczy oraz ekspertyz, wspierających prace Zespołu Interdyscyplinarnego.
W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego w rozstrzyganiu indywidualnych spraw rodzin dotkniętych przemocą domową powoływane są Grupy Robocze składające się z przedstawicieli zainteresowanych instytucji, na które zapraszani są członkowie i których zadaniem jest w szczególności:
- opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie;
- monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy;
- dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
W czasie spotkania grupy roboczej, powoływanej odrębnie dla ofiary i sprawcy przemocy, prowadzona jest rozmowa, a członkowie grupy diagnozują problemy w danej rodzinie oraz opracowują plan działania pomocowego zawierającego podział zadań na poszczególnych uczestników. Podlega on weryfikacji w zależności od zachodzących zmian oraz monitoring sytuacji rodziny przez poszczególnych członków grupy.
Na podstawie art. 9d ust. 1 cytowanej Ustawy „podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie”.
Dodatkowe informacje można uzyskać w:
Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obrowie
ul. Aleja Lipowa 27
87-126 Obrowo
tel. 56 678 60 22 wew. 156
Jednocześnie rodziny i osoby doznające przemocy w rodzinie mogą poszukiwać pomocy w innych instytucjach, m.in.. w szkołach, ośrodkach zdrowia, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i na Policji.
Działania profilaktyczne, których celem jest zapobieganie powstawaniu zjawisku przemocy w rodzinie prowadzą pracownicy wszystkich zainteresowanych podmiotów.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Małgorzata Górnadata wytworzenia: 2015-02-23
- opublikował: Małgorzata Górnadata publikacji: 2015-02-23 11:19
- zmodyfikował: Weronika Rumińskaostatnia modyfikacja: 2021-05-18 10:42